انواع فلنج

انواع فلنج

فلنج چیست؟

فلنج ها یکی از اتصال دهنده های لوله ها، شیرآلات، تجهیزات و دستگاهها به یکدیگر می باشند. شکل دیسکی داشته و با پیچ و مهره به یکدیگر وصل می شوند. قطر اسمی فلنج برابر با قطر لوله ای است که به فلنج متصل می شود. همچنین فلنج ها، دسترسی آسان جهت تمیز کردن، بازرسی یا اصلاح را فراهم می کنند. معمولا بین فلنج ها واشر قرار می گیرد که برحسب مورد جنس این واشرها می توانند از نوع (نسوز، نخ دار، سیم دار و لاستیکی یا پلاستیکی) باشد.

بر اساس استاندارد مشخصات فلنج روی فلنج حک می شود که شامل موارد زیر می باشد.

  1. نام تجاری (Brand) شرکت سازنده فلنج.
  2. سایز فلنج یا همان سایز اسمی لوله که معمولا قطر خارجی لوله است که در زمان اتصال، لوله به فلنج جوش داده می شود.
  3. میزان فشار قابل تحمل فلنج که بر اساس استاندارد ANSI به آن کلاس و بر اساس استاندارد DIN به آن بار گفته می شود.
  4. شکل ظارهری فلنج است که به دسته های مختلفی مانند ساده، شیار دار و … تقسیم می شود.
  5. تعداد و اندازه قطر سوراخ هایی که روی فلنج قرار دارد با توجه به سایزشان متغییر است.
  6. مواد تشکیل دهنده فلنج که در استانداردها تعیین شده است.
  7. شماره حرارتی یا کد حرارتی که مربوط به عملیات حرارتی در هنگام ساخت فلنج است.

انواع فلنج ها بر حسب نوع صفحه:


فلنج های با سطح ساده.
فلنج های با سطح برجسته (شیاردار).
فلنج های نر و ماده.
فلنج ها با صفحه زبانه دار و شیاردار.
فلنج ها با صفحه اتصال رینگی.

انواع فلنج ها بر حسب اتصال به لوله:

فلنج کور (Blind Flanges)

فلنج کورفلنج کور

فلنج کور (Blind Flanges)

این نوع فلنج ها برای مسدود کردن انتهای لوله کشی و منافذ شیرهای تحت فشار استفاده می شود. این فلنج ها تحت فشار بیشتری نسبت به فلنج های دیگر قرار می گیرند به همین دلیل در جاهایی که درجه حرارت بالا اسdت به جای فلنج کور از ترکیب فلنج گردندار(جوشی) و کپ استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد فلنج کور.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلج کور کلیک کنید.

فلنج گلودار جوشی (Welding Neck Flange)

فلنج گلودارفلنج گلودار

فلنج گلودار جوشی (Neck Weld Flanges)

فلنج گلودار یا گردندار که از این پس ما آن را فلنج جوشی می نامیم به دلیل مخروطی بودن به راحتی قابل شناسایی است از این فلنج به خاطر مخروطی بودن می توان در فشار بالا ، درجه حرارت بالا یا زیر صفر نیز استفاده کرد. بدین صورت است که در انتهای گردن به صورت لب به لب با مشخصات لوله یکی است و لوله را به آن جوش می کنند.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلج گلودار کلیک کنید.

فلنج اسلیپون (Slip-On Flange)

 

فلنج اسلیپونفلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون (Slip on Flanges)

لوله طوری داخل این فلنج قرار می گیرد که ۱٫۶ میلی متر تا ۳٫۲ میلی متر از صفحه داخل آن فاصله داشته باشد و از داخل و خارج جوشکاری می شود. نصب آن آسانتر است زیرا تراز لوله با دقتی که در هنگام نصب  فلنج های جوشی است مورد نیاز نیست.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلنج اسلیپون کلیک نمایید.

فلنج لبه دار (Lap Joint Flange)

فلنج لبه دارفلنج لبه دار

فلنج لبه دار (Lap Joint Flange)

یک فلنج معمولی است مشابه فلنج اسلیپون با این تفاوت که جای واشر ندارد و روی یک لوله لبه برگشته می چرخد. لب برگشته لوله روی صفحه فلنج قرار می گیرد و انتهای دیگر آن با لوله جوشکاری می شود. در این فلنج ها مایع به طور مستقیم با فلنج تماس ندارد. آزادی چرخش فلنج در اطراف لوله موجب تطبیق آسان تر سوراخ های پیچ و مهره می شود. همچنین عدم تماس با مایع در لوله به افراد اجاره می دهد از فلنج های فولادی ارزان تر استفاده کنند. در سیستم هایی که خورندگی و فرسایش لوله زیاد است می توان از این فلنج ها مجدد استفاده کرد. از آنجاییکه فلنج لبه دار مشابه فلنج اسلیپون است و تولید آن در کشور ما کم است در اکثر موارد می توان از فلنج اسلیپون به جای فلنج لپ جوینت (لبه دار) استفاده کرد.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلنج لبه دار (فلنج لپ جوینت) کلیک نمایید.

فلنج با محفظه جوشی (Socket Weld Flange)

 

فلنج محفظه جوشی

فلنج محفظه جوشی

فلنج محفظه جوشی (Socket Weld Flanges)

به این نوع فلنج ساکت نیز می گویند. معمولا این نوع فلنج ها تا ۲ اینچ وجود دارد در واقع این نوع اتصال برای لوله هایی با فشار بالا و قطر کم استفاده می شود. روش اتصال به این صورت است که فلنج را می توان از داخل هم به لوله جوش داد و اگر از داخل هم جوش داده شود مقاومت استاتیکی آن را بالا می برد.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلنج محفظه جوشی (ساکت) کلیک نمایید.

فلنج دنده ای (Threaded Flange)

فلنج دنده ای

فلنج دنده ای

فلنج دنده ای (Threaded Flanges)

این فلنج از داخل رزوه شده و بر روی لوله های رزوه شده قرار می گیرد. مزیت اصلی فلنج دنده ای آن است که دیگر نیازی به جوش دادن نیست. در صورت لزوم جهت اطمینان می توان پس از بستن لوله به فلنج آنها را به یکدیگر جوش داد. البته همان طور که ذکر شد در شرایط عادی نیازی به جوشکاری ندارد. این نوع فلنج اگر چه در اندازه های مختلف در دسترس است اما اتصالات پیچی معمولا در اندازه های کوچکتر لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلنج دنده ای کلیک نمایید.

فلنج مهار کننده (Anchor Flange)

مشابه دو فلنج گلودار به یکدیگر چسبیده شده است که در دو سمت آن لوله به آن جوش می شود.

انواع استانداردهای فلنج:

جهت هماهنگی در استفاده از تجهیزات لوله و اتصالات مرتبط با فلنج باید از استانداردهایی پیروی کرد. این استانداردها لازم و ضروری هستند. چرا که با نبود استاندارد واحد تولید کننده ها نمی توانند محصولات خود را جهت عرضه به کشورهای مختلف تولید نمایند. زیرا محصولات با یکدیگر مرتبط بوده و به یکدیگر متصل می گردند. ضمن اینکه از لحاظ ایمنی نیز باید بررسی های کاملی صورت پذیرد. از این رو برای انواع لوله و فلنج ما استانداردهایی داریم که از جمله مهمترین آنها استانداردهای ANSI, ASME, DIN, DIN EN, BS و JIS می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه استانداردهای فلنج مراجعه نمایید.

جدول تبدیل واحدهای لوله و فلنج

جدول تبدیل واحد های لوله و فلنج