لرزه گیر یزد

جهت خرید انواع فلنج در یزد و اطراف تماس بگیرید: 02155572094کد مطلب: 00004.html
لرزه گیر
۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸

گزارش تسنیم| شوک خودرویی مجلس پس از شوک بنزینی دولت

آیا بعد از شوک بنزینی دولت، مجلس شورای اسلامی می‌خواهد شوکی دیگر از جنس خودرویی را به مردم وارد کند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی شرکت اتصالات به نقل از خبرگزاری تسنیم، کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که اصلاح طرح ساماندهی خودرو را به هیئت تحقیق و تفحص خودرو سپرده بود، در اقدامی غیرمنتظره، خارج از دستور کمیسیون و بدون حضور - لرزه گیر یزد - اعضای تحقیق و تفحص خودرو، طرح مذکور را با ایراداتی اساسی تصویب نمود، حال باید دید؛ این طرح که جز تشدید آسیب‌های صنعت خودرو، خروجی دیگری ندارد، تأیید نهایی می‌شود؟ آیا بعد از شوک بنزینی دولت، مجلس شورای اسلامی می‌خواهد شوکی دیگر از جنس خودرویی را به مردم وارد کند؟

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

با - لرزه گیر یزد - توجه به اوضاع آشفته بازار و صنعت خودرو در طول سال گذشته، نمایندگان مجلس طرحی تحت عنوان "ساماندهی صنعت خودرو" را در خرداد 98 به‌تصویب رساندند. این طرح که توسط کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شده بود، - لرزه گیر یزد - مخالفت‌های - لرزه گیر یزد - زیادی را ازسوی اساتید دانشگاه، کارشناسان این حوزه و حتی بدنه دولت و مجلس به‌همراه داشت. ایرادات مطرح‌شده از سوی مخالفان در دو بخش نقصان‌ها و اشتباهات طرح خلاصه می‌شد، به‌طوری‌که بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد این طرح از منظر سیاست‌گذاری - لرزه گیر یزد - نه‌تنها در مسائل مهم خودروسازی از جمله خصوصی‌سازی، واردات، قیمت‌گذاری، اسقاط ناوگان فرسوده و غیره، بسیار ضعیف عمل کرده بلکه در زمینه‌هایی مانند حمایت از تولید داخل، ارتباط با مراکز دانشگاهی، اقتصاد دانش‌بنیان و غیره - لرزه گیر یزد - ورودی نداشته - لرزه گیر یزد - است. به خلاصه‌ای از ایرادات اساسی این طرح به‌شرح ذیل اشاره می‌شود:

expansion-joint accordion with flange mahardar ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار مهاردار

* نابودی صنعت - لرزه گیر یزد - خودرو به‌سبک هپکو

expansion-joint accordion ضربه گیر آکاردئونی

مطابق ماده 2 طرح، دولت موظف است خودروسازها را به بخش خصوصی واگذار کند و این در شرایطی است که هیچ ضابطه و سیاست مشخصی در واگذاری خودروسازها [چه در متن این طرح و چه در برنامه‌های دولت] دیده نمی‌شود، لذا با توجه به تجربه شکست‌خورده سال‌های گذشته در خصوصی‌سازی این‌گونه به‌نظر می‌رسد که خصوصی‌سازی صنعت - لرزه گیر یزد - خودرو دچار عاقبتی مشابه شرکت‌هایی مانند هپکوی اراک، ماشین‌سازی تبریز و نیشکر هفت‌تپه و در واقع - لرزه گیر یزد - محرک - لرزه گیر یزد - نابه‌سامانی‌‌های اخیر صنعت خودرو شود.

expansion-joint accordion ضربه گیر آکاردئونی

این اقدام در نگاه کلی هرچند شاید در راستای سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی و مثبت باشد اما به‌تنهایی آسیب‌زا است و - لرزه گیر یزد - تهدیدات بالقوه‌ای به‌همراه دارد، - لرزه گیر یزد - چراکه در این طرح، سیاست و نظام انگیزشی به‌منظور هدایت تولیدکننده به‌سمت افزایش کیفی - لرزه گیر یزد - و کمی محصولات دیده نشده است و - لرزه گیر یزد - صرف خصوصی‌سازی منجر به واگذاری بازار غیررقابتی موجود از بخش دولتی به بخش - لرزه گیر یزد - خصوصی خواهد شد.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

بیش از 600 هزار نفر در صنایع خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا و واحدهای قطعه‌سازی مشغول به کار - لرزه گیر یزد - هستند و همچنین این دو خودروساز حدود 90 درصد خودروهای کشور را تولید می‌کنند، بنابراین درصورت نبودن نظام انگیزشی برای بهبود تولیدات ممکن است سهام‌داران خصوصی به‌جای - لرزه گیر یزد - بیشینه کردن سود از طریق رشد کمی و کیفی - لرزه گیر یزد - محصولات تولیدی، به‌دنبال امتیازگیری از حاکمیت با استفاده از اهرم‌های مذکور باشند. ازطرفی درصورتی‌ که برخی - لرزه گیر یزد - قطعه‌سازان بزرگ با ثبت - لرزه گیر یزد - شرکت‌های فرعی، اقدام به خرید سهام شرکت‌های خودروسازی کنند، با توجه به دست گرفتن مدیریت خودروسازان بزرگ و اعمال نفوذ در - لرزه گیر یزد - خرید قطعات، بر قطعه‌سازان خرد که سهام‌دار خودروساز نیستند، فشار مالی وارد خواهند کرد تا آن‌ها - لرزه گیر یزد - را در درازمدت از چرخه تولید کنار گذارند.

expansion-joint accordion with thread ضربه گیر آکاردئونی رزوه ای

درحال‌حاضر بستر قانونی لازم برای ایجاد بازار رقابتی و جلوگیری از انحصار در بازار - لرزه گیر یزد - خودرو - لرزه گیر یزد - و قطعات خودرو وجود ندارد و حتی در این طرح هم گنجانده نشده است، بنابراین واگذاری شرکت‌های خودروسازی در بازار غیررقابتی می‌تواند دومین صنعت بزرگ کشور را به عاقبتی بدتر از هپکو دچار کند. خصوصی‌سازی بدون ضابطه و سیاست صنعتی - لرزه گیر یزد - مشخص در شرایط فعلی، قطعاً راه چاره نیست بلکه راهی از چاله به چاه است و می‌تواند تبعات منفی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی فراوانی را به‌همراه داشته باشد.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

* به نام محیط زیست؛ - لرزه گیر یزد - به کام واردکنندگان لوکس

expansion-joint accordion with flange ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار

مطابق ماده4 طرح، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی و برقی با ادعای کاهش آلودگی‌های - لرزه گیر یزد - زیست‌محیطی صفر شده است. این ادعا به سه دلیل فرسنگ‌ها با واقعیت فاصله دارد: اولاً با توجه - لرزه گیر یزد - به هزینه پایین سوخت در ایران و پرخرج بودن تعمیر و نگهداری قطعات الکتریکی، صاحب خودرو مصرف سوخت فسیلی را ارجح دانسته و لذا نقش این خودروها در آلایندگی - لرزه گیر یزد - تفاوت چندانی با - لرزه گیر یزد - خودروهای سوخت فسیلی نخواهد - لرزه گیر یزد - داشت. ثانیاً با توجه به قیمت متوسط این خودروها که حدود 30 هزار دلار (حداقل - لرزه گیر یزد - 400 میلیون در داخل کشور) است، توانایی خرید آن‌ها برای عموم مردم و به‌خصوص قشر درآمدی متوسط به پایین وجود ندارد، لذا این خودروها نمی‌توانند جایگزین خودروهای بیش‌آلاینده و پرمصرف شوند. ثالثاً تحقیقات گسترده‌ای در این‌خصوص در جهان توسط دانشمندان علم محیط زیست انجام شده که نه‌تنها این ادعا را رد می‌کنند بلکه - لرزه گیر یزد - آلایندگی بیشتر توسعه این خودروها در محیط زیست - لرزه گیر یزد - انسانی - لرزه گیر یزد - را مطرح می‌کنند.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

هرچند ادعای کاهش آلودگی‌های - لرزه گیر یزد - محیط زیست به‌وسیله توسعه این - لرزه گیر یزد - خودروها رد شده است، اما درصورتی‌که فرض شود توسعه این خودروها باعث - لرزه گیر یزد - کاهش آلودگی‌های - لرزه گیر یزد - محیط زیست می‌شود، سؤال اینجاست؛ چرا برای تولید - لرزه گیر یزد - داخلی این خودروها در کشور طرحی نوشته نمی‌شود؟ این درحالی است که ساخت داخلی این نوع - لرزه گیر یزد - خودروها توسط نهادهای دانشگاهی و دانش‌بنیان به مرحله اجرا نیز درآمده است، به‌عبارت دیگر اگر دغدغه‌ای درخصوص کاهش آلودگی محیط - لرزه گیر یزد - زیست - لرزه گیر یزد - در برخی نمایندگان وجود دارد، چرا آغوش خود را برای واردات این خودروها باز کرده‌اند - لرزه گیر یزد - نه تولید داخل؟!

expansion-joint accordion with flange mahardar ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار مهاردار

جواب - لرزه گیر یزد - این سؤال مشخص را می‌توان این‌گونه جست‌وجو کرد، که متوسط قیمت هر خودروی برقی و هیبریدی حدود 30 هزار دلار است و این میزان بیش از 15 برابر ارز لازم برای تولید هر خودروی داخلی است. واردات آزادانه این خودروها در شرایطی که تأمین ارز برای مواد اولیه واحدهای تولیدی با مشکل روبه‌رو است، هرچند بستری برای تسهیل واردات و ارزبری قابل‌توجه ناشی از - لرزه گیر یزد - آن و البته در تضاد کامل با سیاست‌های کلی نظام و سیاست‌های دولت است، اما برای عده‌ای واردکننده سود خوبی به‌همراه دارد.

expansion-joint accordion welding ضربه گیر آکاردئونی جوشی

* سقوط آزاد اسقاط ناوگان فرسوده

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

اوضاع نامناسب اسقاط ناوگان فرسوده در سال 97 که یک کاهش 75درصدی نسبت به سال 96 در خرید و فروش گواهی‌های اسقاط داشته است، نگرانی درخصوص آلودگی هوای کلان‌شهرها و همچنین مصرف - لرزه گیر یزد - بی‌رویه سوخت در کشور را دوچندان نمود. بررسی‌ها حاکی از آن است که عامل اصلی تضعیف و توقف چرخه اسقاط، ناپایدار بودن بازار عرضه و تقاضا به‌واسطه گره زدن خرید گواهی‌های اسقاط تنها به واردکنندگان خودرو و نبودن ضمانت اجرایی و شفافیت در سازوکار اجرایی قوانین مربوطه بوده است.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

ماده9 مکرر طرح بدون - لرزه گیر یزد - آسیب‌شناسی وضع موجود مجدداً واردکنندگان و تولیدکنندگان خودرو را به‌عنوان خریدار گواهی اسقاط - لرزه گیر یزد - معرفی کرده که این سیاست پیش‌تر وجود داشته - لرزه گیر یزد - و به‌دلیل ناپایداری این خریداران با توجه به شرایط متغیر اقتصادی نتایج مطلوبی را به‌همراه نداشت. شایان ذکر است علاوه بر این خریداران، هیچ بازار جدید و پایداری برای خرید گواهی‌ها در این طرح اضافه نشده است.

expansion-joint rubber mahardar ضربه گیر لاستیکی مهاردار

این درحالی است که با توجه به ناکارآمدی‌های مذکور در ساختار قوانین قبلی، نهادهای اجرایی از دولت درخواست تعلیق مواد مشابه قبلی در زمینه اسقاط را داشتند، بنابراین پیشنهاد می‌شود ضمن رفع ناکارآمدی‌های اشاره‌شده، واردکنندگان قطعات خودرو و شهرداری‌ها مکلف به دریافت گواهی‌های - لرزه گیر یزد - اسقاط شوند تا در فرایند اسقاط ناوگان فرسوده و کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها - لرزه گیر یزد - تسریع شود.

expansion-joint accordion with flange mahardar ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار مهاردار

* فریب افکار عمومی و دستاوردسازی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

علاوه بر ایرادات سیاست‌گذاری اشاره‌شده، مجمع تشخیص مصلحت نظام درقالب جلسات هیئت نظارت بر حسن اجرای قوانین، برخی مواد این طرح - لرزه گیر یزد - را مغایر با سیاست‌های کلی نظام دانست، همچنین شورای نگهبان دومرتبه اصلاحات انجام‌شده توسط مجلس را رافع ایرادات قبلی ندانست و مجدداً در تاریخ 98/06/23 - لرزه گیر یزد - طرح موجود را به مجلس برگرداند.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

با بازگشت مجدد طرح از شورای نگهبان به مجلس، بیش از 50 نماینده مجلس ضمن تشریح ایرادات سیاست‌گذاری و قانونی طرح موجود، طی فرایند قانونی مراعی (مسکوت ماندن)، درخواست بازنگری و اصلاح بنیادین این طرح در کمیسیون صنایع و معادن مجلس را به هیئت رییسه مطرح کردند. کمیسیون صنایع و - لرزه گیر یزد - معادن که این ایرادات را منطقی و قابل بررسی مجدد ارزیابی کرده بود، طی مصوبه‌ای مقرر نمود که کمیته‌ای متشکل از اعضای هیئت تحقیق و تفحص خودرو به‌منظور اصلاح این طرح و تلفیق گزارش نهایی هیئت با طرح ساماندهی صنعت خودرو تشکیل شود. هیئت تحقیق و تفحص خودرو نیز مطابق این مصوبه، اقدام به بازنگری طرح مذکور نمود.

expansion-joint accordion with flange ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار

اما کمیسیون صنایع در اقدامی غیرمنتظره و - لرزه گیر یزد - خارج از دستور کمیسیون، مجدداً این طرح را بدون حضور رییس هیئت تحقیق و تفحص خودرو در روز دوشنبه مورخ 20 آبان و بدون اعمال نظرات اصلاحی این هیئت، اصلاح نمود. با توجه - لرزه گیر یزد - به نحوه تصویب این طرح در کمیسیون مربوطه که خلاف مصوبه قبلی و خارج از دستورکار - لرزه گیر یزد - آن کمیسیون بوده، برخی نمایندگان مجلس این طرح را دارای صلاحیت کافی و قانونی برای تصویب در صحن ندانسته و اعتراض خود را نسبت به این اقدام غیرقانونی اعلام کردند.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

درنهایت هرچند - لرزه گیر یزد - این طرح در مجلس مجدداً تصویب شد اما انتظار می‌رود که - لرزه گیر یزد - شورای نگهبان و مجمع تشخیص - لرزه گیر یزد - مصلحت نظام که پیش‌تر ایراداتی را به این طرح وارد کرده بودند و این ایرادات همچنان باقی است، مانع تصویب نهایی این طرح شوند. درصورتی‌که این طرح تأیید شود، باید منتظر تشدید آسیب‌های دومین صنعت بزرگ کشور بود و ایجاد تنش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ناشی از این اتفاق می‌تواند تبعات سنگینی را برای کشور به‌همراه - لرزه گیر یزد - داشته باشد.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

 

expansion-joint accordion with flange mahardar ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار مهاردار

انتهای پیام/+

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

*** مشتری گرامی، با توجه به نوسانات قیمت، لطفا قبل از واریز وجه منتظر تایید کارشناس فروش بمانید. *** رد کردن