ضربه گیر چدنی زنجان

جهت خرید انواع فلنج در زنجان و اطراف تماس بگیرید: 02155572094



کد مطلب: 00157.html
لرزه گیر
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱

یادداشت تحلیلی تسنیم|خصوصی‌سازی خودروسازی، بازی جدید انحصارگرایان

درحال‌حاضر که بستر قانونی لازم برای ایجاد بازار رقابتی و جلوگیری از انحصار در بازار خودرو و قطعات خودرو وجود ندارد و حتی در طرح ساماندهی صنعت خودرو هم گنجانده نشده است، واگذاری خودروسازان بزرگ در شرایط فعلی، آسیب‌های قبلی را دوچندان می‌کند.

به گزارش - ضربه گیر چدنی زنجان - خبرنگار اقتصادی شرکت اتصالات به نقل از خبرگزاری تسنیم، طرح ساماندهی صنعت خودرو، مسئله اصلی در مشکلات خودروسازی را دولتی بودن آن می‌داند و ازاین‌رو پیشنهاد واگذاری آن به بخش خصوصی را مطرح کرده است. اما مسئله اصلی در صنعت خودرو، فضای غیررقابتی است که درصورت واگذاری بدون ایجاد رقابت، آسیب‌های قبلی تشدید خواهد شد.

expansion-joint rubber mahardar ضربه گیر لاستیکی مهاردار

صنعت خودروسازی کشور بعد از صنعت نفت، بزرگترین صنعت کشور محسوب می‌شود که حدود 5.2 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) و 21 درصد از سهم ارزش افزوده صنعت کشور را به خود اختصاص داده است. این صنعت پراهمیت که جزو صنایع پیشران کشور به حساب می‌آید، سال گذشته با یک تلاطم اقتصادی روبه‌رو شد که بازار خودرو را تحت تأثیر مستقیم خود قرار داد.

expansion-joint accordion with flange ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار

با توجه به اینکه خودروسازی در سال‌های پیش از این نیز در زمینه توسعه کمی و کیفی ضعیف عمل کرده و انتظارات را برآورد نکرده بود، کارشناسان و مسئولین مربوطه، زمینه را - ضربه گیر چدنی زنجان - فراهم دیده تا انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. یکی از مشکلاتی که اکثر کارشناسان روی آن اتفاق نظر دارند، انحصار ایجاد شده توسط دولت - ضربه گیر چدنی زنجان - در خودروسازی‌ها - ضربه گیر چدنی زنجان - است اما راهکارهای پیشنهادی برای حل این معضل بسیار متنوع است.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

پیشنهادات اصلاح وضعیت فعلی در دو دسته کلی تقسیم می‌شود: برخی کارشناسان که ریشه این مشکل را در دولتی بودن آن مطرح می‌کنند، راهکار اصلاح وضعیت فعلی را واگذاری این صنعت به بخش خصوصی می‌دانند. اما دسته دیگر کارشناسان، غیررقابتی یا انحصاری بودن این صنعت را مسئله اصلی می‌دانند و به‌تناسب، ایجاد بازار رقابتی را اولویت اول - ضربه گیر چدنی زنجان - حل این مشکل مطرح می‌کنند.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

مجلس شورای اسلامی با توجه به شرایط نامتعادل موجود، اقدام به تصویب طرحی تحت عنوان "ساماندهی صنعت خودرو" می‌کند که درحال‌حاضر در دست بررسی مجدد در کمیسیون - ضربه گیر چدنی زنجان - صنایع و معادن است. ماده 2 این طرح، دولت را مکلف به واگذاری صنایع خودروسازی به بخش خصوصی کرده است که در واقع در پازل دسته اول قرار - ضربه گیر چدنی زنجان - گرفته و حل مشکل خودروسازی‌ها را - ضربه گیر چدنی زنجان - دولتی بودن آن می‌داند.

expansion-joint accordion welding ضربه گیر آکاردئونی جوشی

در این مسئله از یک نکته بسیارمهم غفلت شده است و آن‌هم غیررقابتی بودن خودروسازی‌های بزرگ است که اگر - ضربه گیر چدنی زنجان - در این شرایط، بدون ایجاد یک ضابطه و نظام رقابتی مشخص، واگذاری صورت گیرد، ممکن است محرک نابه‌سامانی‌های اخیر صنعت خودرو شود. به‌طوری‌که تجربه - ضربه گیر چدنی زنجان - خصوصی‌سازی در سال‌های گذشته در شرکت‌هایی مانند هپکو، ماشین‌سازی و غیره - ضربه گیر چدنی زنجان - مؤید همین مسئله است.

expansion-joint accordion with flange mahardar ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار مهاردار

بنابراین برای حل مشکل انحصار دولتی صنعت خودرو ضروری است در وهله اول یک نظام انگیزشی برای شکستن فضای غیررقابتی - ضربه گیر چدنی زنجان - طراحی شود و سپس در وهله دوم، به‌صورت پلکانی و مرحله‌ای به بخش خصوصی واگذار شود. تجربه کشورهای - ضربه گیر چدنی زنجان - موفقی مانند کره جنوبی نیز دقیقاً این نحوه عملکرد را نشان می‌دهد که با حفظ دولتی بودن خودروسازی، ابتدا - ضربه گیر چدنی زنجان - اقدام به رقابتی - ضربه گیر چدنی زنجان - کردن نمودند و سپس به بخش خصوصی واگذار کردند.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

درصورتی‌که بدون ایجاد رقابت، واگذاری اتفاق بیفتد، با توجه به اینکه نظام قانونی مشخصی در خودروسازی‌ها و سهام آن‌ها وجود ندارد، بیشترین سود ناشی از واگذاری، - ضربه گیر چدنی زنجان - نصیب برخی از قطعه‌سازان بزرگ می‌شود که با ثبت شرکت‌های فرعی، اقدام به خرید سهام خودروسازان بزرگ خواهند کرد. هدف این گروه از قطعه‌سازان، ایجاد نفوذ در شرکت‌های خودروسازی و کسب سود ازطریق اعمال نفوذ در قراردادهای خرید قطعات است.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

درصورتی‌که برخی - ضربه گیر چدنی زنجان - از قطعه‌سازان بتوانند مدیریت خودروسازان بزرگ را به‌دست گیرند، با توجه به انحصاری که خودروسازان در خرید قطعات دارند، این امکان فراهم می‌شود که با ایجاد فشار مالی بر قطعه‌سازان کوچک که سهام‌دار - ضربه گیر چدنی زنجان - خودروساز نیستند، این قطعه‌سازان خرد - ضربه گیر چدنی زنجان - را در کوتاه‌مدت زیان‌‌ده کرده و در درازمدت - ضربه گیر چدنی زنجان - از چرخه تولید کنار روند. با توجه به خروج قطعه‌سازان خرد از چرخه تولید قطعه، مجبور به واگذاری واحدهای تولیدی خود به قطعه‌سازان سهام‌دار خودروسازی‌ها خواهند شد که در این‌صورت انحصار آن‌ها به‌شدت تقویت می‌گردد و این انحصار در قطعه‌سازی، مانع رشد خودروسازان و قطعه‌سازان کوچک می‌شود.

expansion-joint accordion ضربه گیر آکاردئونی

بعد از اینکه انحصار در خودروسازی‌ها تقویت شود، - ضربه گیر چدنی زنجان - سهام‌داران خصوصی به‌دنبال حداکثرسازی سود خود هستند. با توجه به سختی‌های راه توسعه کمی و کیفی در شرایط تحریمی فعلی، سهام‌داران سعی می‌کنند از ساده‌ترین راه، بیشترین سود را کسب کنند.

expansion-joint accordion with flange mahardar ضربه گیر آکاردئونی فلنجدار مهاردار

صنعت خودرو فارغ از وضعیت مالی فعلی، با توجه به امتیازات ویژه‌ای که دربردارد، برای بسیاری از افراد سودجو محل کسب - ضربه گیر چدنی زنجان - منفعت و رانت گسترده‌ای خواهد بود. - ضربه گیر چدنی زنجان - اشتغال بیش از 100هزار نفر به‌طور مستقیم در دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا و همچنین حدود 500هزار نفر در قطعه‌سازی‌ها، می‌تواند ابزار فشار خوبی برای خودروسازان خصوصی باشد تا منافع خود را ازطریق فشار به حاکمیت تأمین کنند نه افزایش تعداد و کیفیت تولیدات داخلی.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

بنابراین درحال‌حاضر که بستر قانونی - ضربه گیر چدنی زنجان - لازم برای ایجاد بازار رقابتی و جلوگیری از انحصار در بازار خودرو و قطعات خودرو وجود ندارد و حتی در این طرح هم گنجانده نشده است، واگذاری خودروسازان بزرگ در شرایط فعلی، آسیب‌های قبلی را دوچندان می‌کند. ازجمله مهم‌ترین آفات انحصارگر خصوصی می‌توان به کاهش تعمدی تیراژ تولید، کاهش داخلی‌سازی و حتی تعطیلی صنایع خودروسازی و بیکاری کارگران اشاره کرد.

expansion joint rubber with flange ضربه گیر لاستیکی فلنجدار

 

expansion-joint accordion ضربه گیر آکاردئونی

انتهای پیام/

expansion-joint accordion with thread ضربه گیر آکاردئونی رزوه ای

*** مشتری گرامی، با توجه به نوسانات قیمت، لطفا قبل از واریز وجه منتظر تایید کارشناس فروش بمانید. *** رد کردن