فلنج، سوپاپ، شیرپروانه، تبریز

ارسال کالا به شهر تبریز و حومه شهر تبریز (باسمنج، تیکمه داش، خواجه، سهند، بستان آباد و …)

فروش انواع تجهیزات اتصالات لوله: انواع فلنج(گردن جوشی، اسلیپون، دنده ای و…)، رینگ (ورق نو، ورق پتکی)، انواع واشرهای فلنج (لاستیکی، نسوز، سیم دار، منجیت دار)، سوپاپ، شیرپروانه، توپی دنده ای برزیلی و سایر تجهیزات.

همین حالا با ما تماس بگیرید ۵۵۸۱۳۷۱۳-۵۵۵۷۲۰۹۴

جهت ارسال و آگاهی از قیمت کالاهای مورد نیاز لیست خود را به شماره ۰۹۳۰۰۸۶۵۷۰۲ تلگرام کنید.

کالاهای فروشگاه اتصالات

فروشگاه اینترتی اتصالات جهت برآورده کردن نیاز مشتریان به اتصالات و تجهیزات مورد نیاز در لوله کشی با تعدادی از تولید کنندگان و وارد کنندگان کالا همکاری دارد. لذا بهترین قیمت ها و کیفیت مناسب را از ما بخواهید. کافیست به سایت ما مراجعه نموده و قیمت ها را مقایسه نمایید.

آسان خرید کنید و مطمئن در شهر تبریز و یا حومه شهر تبریز دریافت نمایید.

فروشگاه اینترنتی اتصالات برخی از کالاها را به اختصار توضیح داده است.

فلنج:

فلنج ها نوعی اتصالات هستند که به لوله ها و سایر تجهیزات متصل شده و امکان تغییر یا اصلاح مسیر لوله کشی را فراهم می کنند. فلنج ها عموما شکلی دایره ای دارند. معمولا یک حفره در وسط دارند که محل قرار گیری لوله است (به غیر از فلنح کور که حفره وسط ندارد) و تعدادی سوراخ در کناره های آن که محل قرار گرفتن پیچ و مهره جهت اتصال و مهر و موم کردن استفاده می شود. فلنج ها در صنایع کاربردهای بسیاری دارند.

خرید آنلاین انواع فلنج

مشخصات حک فلنج:

بر روی فلنج ها مشخصاتی درج شده است که نشاندهنده برخی اطلاعات در مورد فلج را ارائه می دهند. از جمله مشخصاتی درج شده روی فلنج می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نام تجاری (Brand)شرکت سازنده.
 • سایز فلنج.
 • نوع استاندارد فلنج ( CLS که نشاندهنده کلاس فلنج است یا PN که نشاندهنده نوعی استاندارد بر اساس میزان فشار است) به همراه یک عدد جلوی آن. مانند (CLS 300و یا PN25)
 • موادی یا عناصری که فلنج از آن ساخته شده است. مانند A105  و…
 • کد حرارتی در هنگام ساخت فلنج.

شرکت های تولید کننده فلنج ها گاهی به صورت سلیقه ای عمل کرده و مشخصات بیشتری را روی فلنج ها درج می کنند.

فلنج ها را به چند صورت می توان تقسیم بندی کرد ولی مهمترین تقسیم بندی آن اتصال به لوله است.

انواع فلنج ها بر حسب شکل ظاهری (اتصال به لوله):

فلنج گلودار جوشی (Welding Neck Flange)

فلنج گلودار جوشی ، فلنج تبریز
انواع فلنج گلودار جوشی 

فلنج گلودار یا فلنج گردن جوشی همانگونه که در تصویر بالا مشخص است دارای گردن میاشد این نوع فلنج حفره ای که در وسط دارد دقیقا به اندازه قطر لوله می باشد و به صورت لب به لب ، لوله به فلنج جوش داده می شود. از این نوع فلنج بیشتر در دمای بالا و فشار بالا استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات و شناخت بیشتر روی فلنج گلودار جوشی یا فلنج گردن جوشی کلیک کنید.

جهت مشاهده قیمت و خرید فلج گلودار کلیک کنید.

فلنج دنده ای (Threaded Flange)

فلنج دنده ای، فلنج تبریز
فلنج های دنده ای

فلنج دنده ای از داخل رزوه شده است و روی لوله ای که آن نیز رزوه شده است قرار می گیرد مهمترین مزیت این فلنج آن است که نیازی به جوشکاری ندارد. همانگونه که در تصویر فوق نمایان است فلنج PN10 دارای اندگی گردن (گلو) می باشد چرا که به دلیل باریک بودن نمی توان بدون گلو آن را به لوله متصل کرد. شایان ذکر است این فلنج را گاهی به لوله جوش هم می دهند

جهت مشاهده قیمت و خرید فلنج دنده ای کلیک نمایید.

فلنج کور (Blind Flanges)

فلنج کور ، فلنج تبریز

فلنج کور

از فلنج کور برای بستن انتهای لوله استفاده می شود گاهی نیز جهت تست مخازن و میزان فشار مورد نیاز در مسیر خط لوله استفاده می شود. در تصویر فوق سه نوع فلنج را مشاهده می کنید که در دسته فلنج کور  می باشند. آنچه که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد Blind Flange است اما اگر نیاز باشد در مسیر خط لوله به صورت متناوب مسیر را باز و بسته کرد و این به صورت دوره ای باشد گاهی بهتر است از فلنج عینکی (Spectacle Blind) استفاده کرد.

نحوه اتصال فلنج و نوع عملکرد آن را در فیلم زیر مشاهده فرمایید.

 فلنج کور را بیشتر بشناسیم.

مشاهده قیمت و خرید فلج کور کلیک کنید.

بیشتر بخوانید!  فلنج، سوپاپ، شیرپروانه، زنجان

فلنج اسلیپون (Slip-On Flange)

فلنج اسلیپون ، فلنج تبریز

انواع فلنج اسلیپون (Slip on Flange)

نحوه اتصال لوله به فلنج اسلیپون به گونه ای است که لوله داخل حفره فلنج اسلیپون قرار میگیرد و از داخل و بیرون به فلنج جوش داده می شود. در تصاویر فوق فلنج اسلیپون کلاس ۱۵۰ را مشاهده می می نمایید. همانطور که می بینید نسبت به فلنج گلودار ، دارای گلویی کوچکتر هستند البته در استاندارد PN16 حتی این مقدار گلو هم ندارد و مشابه فلنج تخت هستند.

نحوه اتصال فلنج اسلیپون به لوله را مشاهده نمایید.

مشاهده قیمت و خرید فلنج اسلیپون کلیک نمایید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فلنج اسلیپون کلیک کنید.

از ما خرید کنید و در شهر تبریز  یا حومه شهر تبریز کالاهای خود را دریافت نمایید.

فلنج لبه دار (Lap Joint Flange)

فلنج تبریز، فلنج لبه دار

فلنج لبه دار

فلنج لپ جوینت با فلنج لبه دار نوعی فلنج است که جهت اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده شده این فلنج برخلاف سایر فلنج ها جای واشر ندارد و از این رو جای واشر ندارد که اصلا با مایعات داخل مسیر خط لوله تماس ندارد این فلنج معمولا با لوله های لبه برگشته یا کف رینگ استفاده می شود و آنها را به یکدیگر چفت می کند. از این فلنج به دلیل عدم تماس با مایعات یا سیالات داخل خط لوله می توان مجدد استفاده کرد و گاهی از فلزات ارزانتر جهت ساخت استفاده می شود.

فلنج محفظه جوشی (Socket Weld Flange)

فلنج تبریز، فلنج ساکت

فلنج محفظه جوشی (Socket Weld Flanges)

فلنج ساکت یا محفظه جوشی همانگونه که از نامش مشخص است دارای محفظه ای است که در آن جوشکاری انجام می شود. در واقع این فلنج را طوری می سازند که لوله از داخل فلنج بیرون نمی آید و مانند فلنج اسلیپون از داخل به لوله جوش داده می شود. از فلنج ساکت بیشتر در سایزهای کوچک استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلنج ساکت کلیک کنید.

کالای خریداری شده را در شهر تبریز تحویل بگیرید.

مواد تشکیل دهنده فلنج:

فلنج ها در انواع مسیر های لوله کشی کاربرد دارند به همین دلیل با توجه به اینکه مواد درون مسیر لوله کشی در کاربردهای مختلف، متفاوت می باشند به عبارت دیگر با توجه به اینکه در مسیر لوله کشی مواد گوناگونی مانند آب، روغن، نفت، مواد اسیدی، مواد بازی و…  جریان دارد. می توان نتیجه گرفت فلنج ها نیز باید دارای استانداردهایی با عناصر و آلیاژهای متفاوت باشند تا بتوان در شرایظ متفاوت تحمل پدیری مناسبی داشته باشند.

مواد متداول در ساخت فلنج:

 • فولاد و آلیاژهای فولاد
 • فولاد ضد زنگ
 • آلیاژهای نیکل
 • تیتانیوم
 • چدن
 • مس
 • آلومینیوم
 • پلی اتیلن و…

مشاهده قیمت و خرید آنلاین

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عناصر تشکیل دهنده فلنج و میزان مقاومت در برابر فشار، حرارت و… می توانید به سایت های زیر مراجعه نمایید.

انواع استانداردهای فلنج:

از کوچکترین پروژه ها (موتور خانه های ساختمانهای کوچک) گرفته تا پروژهای بزرگ مانند کارخانجات برای استفاده از اتصالات در مسیر لوله کشی باید تجهیزات به کار رفته دارای استانداردی باشد که بتوان هم بندی به صورت یکپارچه انجام شود به همین دلیل سازمانهایی جهت استاندارد سازی ایجاد شده اند و استانداردهایی در همه موارد وجود دارند. مهمترین استانداردها  ANSI, ASME, DIN, DIN EN, BS و JIS می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه استانداردهای فلنج مراجعه نمایید.

شیر پروانه ای (Butterfly valve):

نوعی شیر که مانند سایر شیرها جهت باز و بسته کردن عبور سیال از لوله استفاده می شود البته از نوع صنعتی و می توان برای تنظیم میزان خروجی سیال از لوله نیز استفاده کرد . در تصویر زیر چهار نوع شیر پروانه ای را مشاهده می کنید که هر کدام نحوه باز و بسته شدنش با یکدیگر متفاوت است البته نوع هیدرولیکی نیز وجود دارد که در تصویر زیر گنجانده نشده است. این کالا در ایران توسط تولید کننده های ایرانی مانند فاراب ، میراب و … تولید می شود و برندهای خارجی هم با نام های   Kinston, ebro, kids, KSB و … در بازار موجود می باشد.

شیر پروانه ای تبریز

نحوه عملکرد:

شیر پروانه ای حدود ۹۰ درجه می چرخد و از حالت کاملا باز تا حالت کاملا بسته تغییر می کند وقتی به صورت کامل باز باشد دیسک درون شیر پروانه ای به صورت موازی با جریان سیال داخل لوله قرار می گیرد. شیر پروانه ای دارای یک محور اصلی در وسط دیسک است که حول آن می چرخد.

انواع شیر پروانه ای:

شیر پروانه ای از دو جنبه می توان تقسیم بندی کرد

 1. چگونگی اتصال شیر پروانه ای به سایر تجهیزات (یک سر فلنج ، دوسر فلنج ، ویفری و …)
 2. مبزان خورندگی سیالات داخل مسیر خط لوله (متریال دیسک و بدنه تغییر می کند)
بیشتر بخوانید!  فلنج، سوپاپ، شیرپروانه، خرمشهر

شیر پروانه ای فلنج دار، شیر پروانه ای چدنی، شیر پروانه ای استنلیس استیل، شیر پروانه ای فولادی، شیر پروانه ای پلیمری، شیر پروانه ای اهرم دستی، شیر پروانه ای اهرم گیربکسی، شیر پروانه ای پنوماتیک، شیر پروانه ای برقی یا الکتریکی، شیر ویفری ، شیر پروانه ای دو سر فلنج، شیر پروانه ای فلز به فلز و…

اجزای تشکیل دهنده شیر پروانه ای:

مهمترین اجزای تشکیل دهنده عبارتند از:

دیسک، بدنه، اهرم، ساقه، لاینر، عملگر

در ویدیوی زیر نحوه اسمبل کردن شیر پروانه ای نمایش داده شده است.

مزایای شیر پروانه ای:

 1. وزن سبک
 2. قیمت ارزان
 3. نداشتن قطعات لغزنده و کشویی
 4. تنوع در متریال بدنه و متریال دیسک
 5. طراحی ساده
 6. نیاز به نگهداری ندارد.

معایب شیر پروانه ای:

همواره دیسک وسط شیر پروانه ای با سیال در حال عبور در تماس است و در نتیجه اندکی افت فشار وجود دارد. از طرفی معمولا برای فشارهای بالا نمی توان از شیر پروانه ای استفاده کرد.

جنس لاستیک شیر پروانه ای:

با توجه به سیال داخل مسیر خط لوله (آب، آب جوش، بخار آب، نفت، روغن، مواد اسیدی، مواد بازی و … ) متریال لاستیک درون شیر پروانه ای نیز متفاوت است و به راحتی می توان در صورت خرابی آن را تعویض کرد. NR, CR, NBR, EPDM, SI و … متداولترین موادی هستند که لاستیک شیر پروانه ای را از آن می سازند.

مشاهده قیمت و خرید شیر پروانه ای کلیک کنید.

سوپاپ (Valve) :

یکی از ساده ترین طراحی های تجهیزات در سیستم های لوله کشی متعلق به سوپاپ است که جهت جلوگیری از اشیاء و ذرات معلق در مایع درون مخزن به داخل مسیر لوله کشی و همچنین جلوگیری از برگشت مایع به مخزن می شود. سوپاپ متشکل از یک قسمت توری شکل که دارای متریال مخصوص مرتبط با مایع داخل مخزن است و یک دریچه در وسط که در حالت روشن بودن پمپ این دریچه باز شده و مایع داخل مخزن به درون سیستم خط لوله مکیده می شود و پس از خاموش شدن پمپ، این دریچه بسته می شود و باعث جلوگیری از برگشت مایع داخل لوله به مخزن می گردد. سوپاپ ها معمولا دارای دو نوع رزوه شده و فلنج دار می باشند و به لوله ای وصل می شوند که به پمپ متصل است.

مشاهده قیمت و خرید سوپاپ دنده ای

مشاهده قیمت و خرید سوپاپ فلنج دار

سوپاپ فلنج دار، سوپاپ تبریز
سوپاپ فلنج دار
سوپاپ دنده ای ، سوپاپ تبریز
سوپاپ دنده ای

واشر (Gasket) :

گسکت یا واشر یک نوعی درز گیر است و به گونه ای طراحی شده که بین دو شی قرار گرفته تا فضای خالی بین آنها را پر کند و قادر است از عبور سیالات درون مسیر لوله کشی یا تجهیزات لوله کشی جلوگیری کند. تنوع گسکت ها بسیار زیاد است و در همه صنایع استفاده می شود. آنچه در اینجا بیان می گردد در خصوص اتصالات لوله می باشد.

واشرهای لاستیکی
واشر نسوز ، واشر منجیت دار ، واشر نخ دار ، واشر پلاستیکی ، واشر لاستیکی سوراخ دار

مواد تشکیل دهنده واشرها (Gasket):

 • گسکت های غیر فلزی:

عموما این نوع واشرها در فشارهای پایین کاربرد دارند عبارتند از جوینتینگ های غیر آزبستی ، گرافیت، پی تی اف و الاستومرها و … که در این دسته قرار دارند.

 • گسکت های نیمه فلزی:

از این نوع واشرها برای دمای بالاتر و همچنین فشار بالاتر استفاده می شوند و ترکیبی از گسکت های غیر فلزی به همراه فلز می باشد . مانند گسکت های اسپیرال، متال جک و … که در این دسته قرار می گیرند

 • گسکت های فلزی:

گسکت های فلزی برای شرایط دمایی و فشاری سخت مورد استفاده قرار میگیرند. رینگ جوینت ها در این دسته قرار دارند. بازدهی گسکت ها به میزان زیادی به مدل گسکت و مواد تشکیل دهنده آن وابسته است.

در نهایت متذکر می شویم انتخاب نوع گسکت بستگی به عوامل محیط عملیاتی از جمله دما، فشار، شرایط خورندگی سیال، ارتعاشات و … دارد.

در اغلب موارد از واشر در بین فلنج ها استفاده می شود. لذا از لحاظ ظاهر دو نوع واشر (gasket) برای فلنج ها وجود دارد. ۱٫ واشر معمولی ۲٫ واشر سوراخ دار

 •  واشر معمولی: واشرهایی که دقیقا جای واشر در نظر گرفته شده روی فلنج را می پوشانند.
 •  واشر سوراخ دار: واشرهایی که تمام سطح فلنج را در بر می گیرند و سوراخ های موجود در واشر با سوراخ های فلنج یکسان است.

انواع واشر:

 • لاستیکی
 • پلاستیکی
 • نسوز
 • نخ دار
 • آزبست
 • نان آزبست
 • سیم دار
 • منجیت دار
 • سیلیکونی
 • نمدی
 • فایبرگلاس
 • پلیمری
 • فلزی

در زیر ابعاد استاندارد کلاس های ۱۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۹۰۰ مربوط به اندازه قطر داخلی و خارجی واشر فلنج (Flange Gasket) آمده است.

واشرهای تخت رینگی استاندارد ASME B16.21 (مورد استفاده فلنج های ASME/ANSI B16.5 RF)

سایز فلنجقطر داخلیقطر خارجی
DNInchکلاس ۱۵۰کلاس ۳۰۰کلاس ۴۰۰کلاس ۶۰۰کلاس ۹۰۰
۱۵۱/۲۲۱۴۸۵۴۵۴۵۴۵۴
۲۰۳/۴۲۷۵۷۶۷۶۷۶۷۷۰
۲۵۱۳۳۶۷۷۳۷۳۷۳۷۹
۳۲۱/۴ ۱۴۲۷۶۸۳۸۳۸۳۸۹
۴۰۱/۲ ۱۴۸۸۶۹۵۹۵۹۵۹۸
۵۰۲۶۰۱۰۵۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۴۳
۶۵۱/۲ ۲۷۳۱۲۴۱۳۰۱۳۰۱۳۰۱۶۵
۸۰۳۸۹۱۳۷۱۴۹۱۴۹۱۴۹۱۶۸
۹۰۱/۲ ۳۱۰۲۱۶۲۱۶۵۱۶۲۱۶۲
۱۰۰۴۱۱۴۱۷۵۱۸۱۱۷۸۱۹۴۲۰۶
۱۲۵۵۱۴۱۱۹۷۲۱۶۲۱۳۲۴۱۲۴۸
۱۵۰۶۱۶۸۲۲۲۲۵۱۲۴۸۲۶۷۲۸۹
۲۰۰۸۲۱۹۲۷۹۳۰۸۳۰۵۳۲۱۳۵۹
۲۵۰۱۰۲۷۳۳۴۰۳۶۲۳۵۹۴۰۰۴۳۵
۳۰۰۱۲۳۲۴۴۱۰۴۲۲۴۱۹۴۵۷۴۹۸
۳۵۰۱۴۳۵۶۴۵۱۴۸۶۴۸۳۴۹۲۵۲۱
۴۰۰۱۶۴۰۶۵۱۴۵۴۰۵۳۷۵۶۵۵۷۵
۴۵۰۱۸۴۵۷۵۴۹۵۹۷۵۹۴۶۱۳۶۳۸
۵۰۰۲۰۵۰۸۶۰۶۶۵۴۶۴۸۶۸۳۶۹۹
۶۰۰۲۴۶۱۰۷۱۸۷۷۵۷۶۸۷۹۱۸۳۸
بیشتر بخوانید!  فلنج، سوپاپ، شیرپروانه بندرعباس

مشاهده قیمت و خرید آنلاین واشر

کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاندارهای واشر gasket Standard table کلیک نمایید.

توپی دنده ای (Tupy):

توپی (TUPY)  نام برند شرکتی برزیلی است که در سال ۱۹۳۵ فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۳۸ اولین تولیدات خود را به بازار عرضه کرد. بیش از ۴۰ کشور از محصولات این شرکت استفاده می کنند. این شرکت هم محصولات و لوازم و تجهیزات ماشین آلات کشاورزی تولید می کند و هم در زمینه اتصالات لوله های فولادی و قابل بازیافت فعالیت دارد. کیفیت این محصولات بسیار خوب بوده و در سالهای گذشته در ایران با نام توپی یا توپی دنده ای شناخته شده است.

کیفیت خوب تولیدات شرکت برزیلی با نام تجاری Tupy توانسته چندین استاندارد و ایزو های مرتبط را دریافت نماید. افراد کارشناس در حوزه اتصالات دنده ای این برند را می شناسند.

نمونه هایی از محصولات شرکت TUPY را در تصویر پایین مشاهده می نمایید.

توپی دنده ای برزیل

جدول زیر جهت آشنایی تبدیل واحد متداول آورده شده است.

تبدیل واحد DIN به Inch

لرزه گیر

لرزه گیر ها ابزار هایی هستند که وجودشان در خطوط لوله ضروری است زیرا بدون آنها تحمل اتصالات پایین می آید و به اصطلاح خستگی در خط اتفاق می افتد، از لرزه گیر برای جلوگیری از ارتعاش و لرزه های ناخواسته که بر روی خطوط لوله رخ می دهد استفاده میشود. این دستگاه موجب کاسته شدن ضربات مختلف سیال بر روی لوله و به خصوص اتصالات نصب شده بر روی آنها می شود. این دستگاه ضرباتی را که به ضربه قوچ مشهورند حذف می کنند.
لرزه گیر ها را می توان به صورت مهاردار و بدون مهار تهیه کرد به میله ای که دو سر لرزه گیر را به یکدیگر وصل کرده و در مقابل کشش بیش از حد و همین طور فشار سیال مقاومت می کند قطعه مهار می گویند. لرزه گیرها معمولاً در سایزها ۱/۲۵ تا ۱۰ اینچ تولید می‌شوند
دسته بندی لرزه گیرها به شرح زیر میباشد:
– لرزه گیر لاستیکی
یکی از موارد استفاده از لرزه گیرهای لاستیکی در قسمت Suction و Discharge پمپها می‌باشد که علاوه بر جذب لرزشهای موجود، قابلیت حذف ضربات قوچ و شوکهای به وجود آمده را دارا میباشد از دیگر کاربردهای لرزه گیرهای لاستیکی حذف حرکات ناشی از تغییرات ناشی از تغییرات ابعادی خطوط می‌باشد. گاهی نیز از لرزه گیرهای لاستیکی برای جلوگیری از هدایت الکتریکی استفاده می‌شود.
انواع لرزه گیرها پلاستیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* لرزه گیر لاستیکی کلاس ۱۵۰ فلنج دار مهاردار
* لرزه گیر لاستیکی PN16 فلنج دار مهاردار
* لرزه گیر لاستیکی ۱۰ بار فشار مهاردار
* لرزه گیر لاستیکی ۱۰ بار فشار د

– لرزه گیره آکاردئونی
از لرزه گیرهای آکاردئونی جهت جذب انقباض و انبساط حرارتی و فشار خطوط لوله استفاده میشود.
انواع لرزه گیرهای آکاردئونی می توان به موارد زیر اشاره گرد:
* لرزه گیر آکاردئونی فلنج دار مهاردار
* لرزه گیر آکاردئونی فلنج دار
* لرزه گیر آکاردئونی سردنده
* لرزه گیر آکاردئونی جوشی

ارسال به شهر تبریز و حومه شهر تبریز (باسمنج، تیکمه داش، خواجه، سهند، بستان آباد و …)

۱- ارسال از طریق باربری ، تا مقصد پیگیری با ماست.

۲- ارسال کالا با خودرو های فروشگاه اینترنتی اتصالات به محل مورد نظر مشتری در شهر تبریز و اطراف شهر تبریز ، در صورتی این امکان فراهم است که بار مورد تحویل در آن مسیر به حد مجاز برسد و تشخیص آن به عهده کارشناس فروش و یا هماهنگ کننده فروشگاه می باشد.

Sharing is caring!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *