سازمان های استانداردساز فلنج

استانداردهای مرتبط با فلنج و لوله :

سازمان ها، انجمن ها، ارگانها و موسساتی وجود دارند که استانداردها را مصوب کرده و در واقع استاندارد سازی انجام می دهند. از این استانداردها در مناطق مختلف و گاهی در سراسر جهان جهت هماهنگ سازی و حذف مشکلات پیش روی تولید کنندگان قطعات استفاده می شود. برخی از این سازمان ها که اعتبار بیشتری دارند و در حیطه مرتبط با صنعت و مخصوصا فلنج ارائه کرده اند در زیر نام برده شده و توضیحاتی کوتاه از نحوه عملکردشان ذکر گردیده است.

استانداردهای ANSI

(ANSI (American National Standards Institute

موسسه استاندارد ملی آمریکا به عنوان استانداردهای ایالات متحده آمریکا و ارزیابی و انطباق شناخته می شود. هدف این موسسه تقویت موقعیت بازار ایالات متحده آمریکا در اقتصاد جهانی است. البته رسالتی دیگر هم دنبال می کند که آن ایمنی و سلامت مصرف کنندگان و حمایت از محیط زیست می باشد.
موسسه استاندارد ملی آمریکا با ایجاد و انتشار هزاران دستورالعمل به طور مستقیم بر کسب و کار تقریبا همه مشاغل تاثیر می گذارد. از دستگاههای صوتی و تصویری و تجهیزات مخابراتی گرفته تا ساخت و ساز، تولید لبنیات و دامداری، تولید انرژی و بسیاری موارد دیگر.
ANSI بطور مستمر در اعتبار سنجی مشغول است و صلاحیت سازمانها در تعیین سازگاری استانداردها را ارزیابی می کند.
ماموریت این موسسه ارتقاء کیفیت رقابت جهانی کسب و کار و کیفیت زندگی با ترویج و تسهیل استاندارها با اجماع، انطباق و یکپارچگی است.
این موسسه از اکتبر ۱۹۱۸ در آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده است.

استانداردهای ASME

(ASME (American Society of Mechanical Engineers

انجمن آمریکایی مهندسین مکانیک یک سازمان غیرانتفاعی است که همکاری، اشتراک گذاری دانش ، غنی سازی حرفه ای و توسعه مهارت ها را در تمام رشته های مهندسی با هدف کمک به جامعه مهندسی جهانی برای ایجاد راه حل مناسب جهت ارتقاء کیفیت زندگی و معیشت جامعه می باشد.
ASME در سال ۱۸۸۰ توسط گروه کوچکی از صنعتگران پیشرو تاسیس گردید و طی دهه های گذشته به بیش از ۱۳۰۰۰۰ عضو از ۱۵۱ کشور تبدیل شده است. بیش از ۳۰۰۰۰ نفر دانش آموز از اعضاء این موسسه می باشند که در آینده مهندسان و مدیران پروژه های بزرگ خواهند شد. ASME از طریق برنامه های آموزشی مستمر، استاندارها، تحقیقات، کنفرانس ها، همایش ها، نشریات و دیگر شیوه ها با این جامعه فنی در ارتباط است.
ماموریت این انجمن خدمت به جوامع مختلف جهانی با پیشرفت، انتشار و استفاده از دانش مهندسی برای بهبود کیفیت زندگی و ارتباطات هیجان انگیز است.

تشابه و تفاوت ANSI و ASME

هر دو خصوصی و سازمان های غیر انتفاعی هستند که عمدتا بر روی ایجاد یکنواختی در استانداردهای داوطلبانه در رشته مهندسی تمرکز دارند. هرچند هر دو سازمان بر استانداردهای ملی و جهانی کار می کنند، تفاوت اصلی بین دو سازمان می تواند به وضوح در ماموریت و بینش آنها دیده شود. ASME نسبت به تنظیم کدها و استانداردهای دستگاه های مکانیکی بیشتر مایل است. ANSI استانداردهای محصولات، فرایندها، سیستم ها، خدمات، و منابع ایالات متحده را مورد ارزیابی قرار می دهد.
ANSI استانداردهای اعتباردهی شده توسط سازمانها را توسعه داده و در حالی که ASME کدها را توسعه می دهد و استانداردهای دستگاه های مکانیکی.
ANSI برای تقویت موقعیت ایالات متحده در بازار جهانی کار می کند در حالیکه ASME برای پیدا کردن راه حل برای مهندسی مکانیک کار می کند.
ANSI در سال ۱۹۱۸ تاسیس شد در حالی که ASME در سال ۱۸۸۰ تاسیس شد.
ANSI اعضای خود را از سازمان های دولتی، رشته های دانشگاهی،افراد، سازمان ها و شرکت ها بدست می آورد در حالی که ASME مهندسی است.

استانداردهای DIN

(DIN (Deutsches Institut fur Normung

موسسه استاندارد آلمان به عنوان اصلی ترین موسسه ایجاد و انتشار استانداردها شناخته می شود. ANP یک شبکه از بیش از ۴۰۰ کارشناس استاندارد است که در شرکت های سراسر آلمان کار می کنند. آنها به ۱۱ گروه منطقه ای و ۴ گروه پروژه های ملی سازماندهی شده اند.
هدف این سازمان ایجاد محیطی امن جهت تبادل نظر کارشناسان استاندارد و کاربران از استانداردها در سراسر جهان.
هنگامی که مشتریان بالقوه به شما اعتماد دارند می توانید از یک ایده به فروش برسید. تا آن زمان بازاری برای محصولات و یا خدمات و سرویس های شما وجود نخواهد داشت.
اگر شما با همکاری با DIN جهت ایجاد اعتماد و پذیرش برای تشکیل یک شبکه از شرکای بالقوه استفاده کنید DIN می تواند راه را برای محصولات شما به بازار هموار سازد.
فرآیند DIN این اطمینان را به مشتری می دهد که نوآوری با آخرین فنآوری به روز شده است. بنابراین کاربران با نوآوری شما مشکلی نخواهند داشت.
DIN تمام فرآیند را از ابتدا تا انتها سازماندهی می کند و موجب صرفه جویی در زمان می گردد. استاندارد DIN را می توان در عرض چند ماه توسعه داد و منتشر کرد.

استانداردهای CEN

(CEN (European Committee For Standardization

کمیته استاندارد اروپا یک انجمن است که از ۳۴ کشور اروپایی تشکیل شده است به عبارت بهتر ۳۴ کشور اروپایی در آن عضو هستند. CEN یکی از سه سازمان استاندارد سازی اروپا می باشد. CEN به همراه CENELEC و ETSI به طور رسمی توسط اتحادیه اروپا و اتحادیه تجارت آزاد اروپا EFTA به عنوان مسئول توسعه و تعریف استانداردها در سطح اروپا شناخته می شود. CEN یک پلت فرم برای توسعه استانداردهای اروپایی و سایر اسناد فنی در رابطه با انواع محصولات، مواد خام، خدمات، سرویس ها و فرآیندها را فراهم می کند.
طیف گسترده ای در حوزه های مختلف از جمله هوا فضا، مواد شیمیایی، ساخت و ساز، محصولات مصرفی، دفاع و امنیت، انرژی، محیط زیست، غذا و خوراک، بهداشت و ایمنی، مراقبت های بهداشتی، فنآوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات فشار، خدمات، حمل و نقل و بسته بندی.

استانداردهای بین المللی ISO

(ISO (International Organization For Standardization

ایزو یک سازمان بین المللی و مستقل غیر دولتی است که دارای ۱۶۲ سازمان استاندارد ملی می باشد. کارشناسان و اعضای آن به صورت داوطلبانه دانش خود را جهت توسعه استانداردهای بین المللی به اشتراک می گذارند، با یکدیگر توافق کرده و از نوآوری پشتیبانی می کنند و راه حل هایی را برای چالش های جهانی ارائه می دهند. دبیرخانه مرکزی آن در ژنو سویس است .
اعضائ نقشی حیاتی در نحوه عملکرد دارند . در سال یکبار مجمع عمومی برگزار می گردد.
شورای ایزو اساس اصلی اداره سازمان است و به مجمع گزارش می دهد. این جلسات سه بار در سال تشکیل می شود.

استانداردهای JIS

(JIS (Japanese Industrial Standards Committee

مرکز همکاری های صنعتی اتحادیه اروپا و ژاپن یک سرمایه گذاری منحصر به فرد بین کمیسیون اروپا و دولت ژاپن است. این یک سازمان غیر انتفاعی است که به عنوان وابسته به موسسه مطالعات بین المللی و آموزش (IIST) تاسیس شده است. هدف از این طرح ارتقاء تمامی اشکال همکاری صنعتی، تجارت و سرمایه گذاری بین اتحادیه اروپا و ژاپن و بهبود همکاری شرکت های اتحادیه اروپا و ژاپن با تسهیل مبادلات تجارب و دانش فنی بین شرکت های تجاری اتحادیه اروپا و ژاپن است.